Sort by

Kadin has logged 88 entries for films during December 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Edit this entry  
24
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Edit this entry  
24
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★½
Edit this entry  
19
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
18
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
Coraline

Coraline

2009
×
★★★
Edit this entry  
16
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Edit this entry  
16
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry