Sort by

Kadin has logged 65 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Up

Up

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Rescuers Down Under

The Rescuers Down Under

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Flowers and Trees

Flowers and Trees

1932
×
Edit this entry  
28
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dear Basketball

Dear Basketball

2017
×
Edit this entry  
25
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1897
×
Read the review Edit this entry  
23
Skin

Skin

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★
Edit this entry  
22
The Blood of Jesus

The Blood of Jesus

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★½
Edit this entry  
21
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★
Edit this entry  
18
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
18
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1920
×
★★★★
Edit this entry  
16
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Edit this entry  
16
Babe

Babe

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★
Edit this entry  
15
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Edit this entry  
11
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Room

Room

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry