Favorite films

Don’t forget to select your favorite films!

Recent activity

All
 • Sparrows

  ★★★★

 • Volcano

  ★★★★½

 • The Postman's White Nights

  ★★★★

 • Medeas

  ★★★★

Recent reviews

More
 • Outside Satan

  Outside Satan

  ★★★★★

  Doğaya hükmeden Mesih benzeri bir karakter. Hastaların sifacısı, istismara uğrayanların koruyucusu ve aynı zamanda acımasız bir katil. Toplumun tımar edemediği, doğada doğal süreç içerisinde yaşayan, ölmek ve yaşamak arasında fark görmeyen bir varlık.

  Tanrısız bir doğada inançla yaşayan, içinde tanrı ve şeytanı birlikte barındıran birini görüyorum. Kendisi her türlü toplum ahlakının üzerinde, hatta bu Nietzsche'nin iyinin ve kötünün ötesinde adlı eserinde anlattığı ahlaksal olaylardan ziyade ahlaksal yorumların olduğu düşüncesine denk gelen bir anlatı. Genelgeçer kötülük kabul edilen şeyleri kadınlardan uzaklaştırması…

 • L'ennui

  L'ennui

  ★★★★

  Alberto Moravia'nın eserinden uyarlanan film.
  Entelektüel bir felsefe öğretmeni ve sıradan olduğunu düşündüğü genç bir kız arasındaki saplantılı ilişki anlatılıyor. Tutkuları keşfetme güdüsünün yıkıcılığına ve geri dönülmez sonuçlarına Fransız sinemasında yeterince aşinayız. Özellikle entelektüel orta yaşlı insanları, parçalara ayırıp sorgulamak ve derinlemesine incelenmek konusunda başarılı olduklarını düşünüyorum.
  Benzer bir film önerisi Noce Blanche (1989), bu filmde ise birbirlerine yakın kavramlar işlenmesine rağmen L'ennuni'nin aksine, sıradan bir felsefe öğretmeni ve hiç de sıradan olmayan öğrencisi arasındaki ilişkiyi görüyoruz.