RSS feed for Joseph
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Togo

Togo

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Edit this entry  
03
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Edit this entry  
03
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★½
Edit this entry  
24
Sgt. Stubby: An American Hero

Sgt. Stubby: An American Hero

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★★½
Edit this entry  
04
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Piercing

Piercing

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Happening

The Happening

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Edit this entry  
28
1408

1408

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
21
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Edit this entry  
21
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wounds

Wounds

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Dead Center

The Dead Center

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Edit this entry