Sort by

Kosta has logged 31 entries for films during December 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Naked Island

The Naked Island

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Burmese Harp

The Burmese Harp

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Le Deuxième Souffle

Le Deuxième Souffle

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mediterraneo

Mediterraneo

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Gospel According to St. Matthew

The Gospel According to St. Matthew

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Draughtsman's Contract

The Draughtsman's Contract

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Chronicle of the Years of Fire

Chronicle of the Years of Fire

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Quince Tree Sun

The Quince Tree Sun

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Interrogation

Interrogation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Happy End

Happy End

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Working Class Goes to Heaven

The Working Class Goes to Heaven

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry