Austin has logged 45 entries for films during September 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★
Edit this entry  
28
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★★
Edit this entry  
27
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★★½
Edit this entry  
26
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★½
Edit this entry  
25
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Edit this entry  
24
Pi

Pi

1998
×
★★
Edit this entry  
24
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Front Page

The Front Page

1931
×
★★½
Edit this entry  
16
mother!

mother!

2017
×
★★
Edit this entry  
15
The Girl and Her Trust

The Girl and Her Trust

1912
×
★★½
Edit this entry  
14
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★★
Edit this entry  
13
Poison

Poison

1951
×
★★★
Edit this entry  
13
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★★
Edit this entry  
12
Meantime

Meantime

1983
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ariel

Ariel

1988
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
09
It

It

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Tit-for-Tat

Tit-for-Tat

1906
×
★★
Edit this entry  
08
The Eclipse: Courtship of the Sun and Moon

The Eclipse: Courtship of the Sun and Moon

1907
×
★★★
Edit this entry  
08
The Mermaid

The Mermaid

1904
×
★★★
Edit this entry  
07
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★★
Edit this entry  
06
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★
Edit this entry  
06
The Birth of Cinema

The Birth of Cinema

1946
×
★★★½
Edit this entry  
05
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★½
Edit this entry  
04
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Foxtrot

Foxtrot

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Hostiles

Hostiles

2017
×
★½
Edit this entry  
02
The Rider

The Rider

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Man of Integrity

A Man of Integrity

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★★½
Edit this entry