Sort by

komodoskar has logged 30 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★★
Edit this entry  
19
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mandibles

Mandibles

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dark Habits

Dark Habits

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
No

No

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Yellow Cat

Yellow Cat

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
A

A

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Edvard Munch

Edvard Munch

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry