Sort by

komplexfilms has logged 51 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Miss Holocaust Survivor

Miss Holocaust Survivor

×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Family Dinner

Family Dinner

2022
×
★★★
Edit this entry  
11
Bulldog

Bulldog

2022
×
★★★
Edit this entry  
03
End of Sentence

End of Sentence

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Prey for the Devil

Prey for the Devil

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
November

November

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Beyond the Infinite Two Minutes

Beyond the Infinite Two Minutes

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Thousand Lines

A Thousand Lines

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Edit this entry  
24
Josef Fritzl: The Story of a Monster

Josef Fritzl: The Story of a Monster

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★½
Edit this entry  
16
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Zinder

Zinder

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Before the Fall

Before the Fall

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Italo Disco: The Sparkling Sound of the 80s

Italo Disco: The Sparkling Sound of the 80s

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dead Man Working

Dead Man Working

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nope

Nope

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
25 km/h

25 km/h

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Heiko's World

Heiko's World

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
21

21

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Outfit

The Outfit

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blind Spots

Blind Spots

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
X

X

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eingeschlossene Gesellschaft

Eingeschlossene Gesellschaft

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Law and Order

Law and Order

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Asterix in Britain

Asterix in Britain

1986
×
★★★★
Edit this entry  
25
Death of a Ladies' Man

Death of a Ladies' Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Boss Level

Boss Level

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bestia

Bestia

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hanau: Germany in Winter

Hanau: Germany in Winter

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Super Size Me

Super Size Me

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Long Goodbye

The Long Goodbye

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Love and 50 Megatons

Love and 50 Megatons

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
When We Were Bullies

When We Were Bullies

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tove

Tove

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry