Sort by

4 Kongs, 3 Weeks and 2 Days has logged 1,148 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Giant

Giant

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gone in Sixty Seconds

Gone in Sixty Seconds

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The River

The River

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Twentieth Century

My Twentieth Century

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Speaking Parts

Speaking Parts

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Adore

Adore

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Family Viewing

Family Viewing

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nostalgia for the Light

Nostalgia for the Light

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
You Are Not I

You Are Not I

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sleepwalk

Sleepwalk

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Five Times Two

Five Times Two

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love Is the Devil: Study for a Portrait of Francis Bacon

Love Is the Devil: Study for a Portrait of Francis Bacon

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Attenberg

Attenberg

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Handmaid's Tale

The Handmaid's Tale

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Our Modern Maidens

Our Modern Maidens

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Possessed

Possessed

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Best Man

The Best Man

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Next of Kin

Next of Kin

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tony Takitani

Tony Takitani

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Vampire Lovers

The Vampire Lovers

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mother

Mother

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The 7th Voyage of Sinbad

The 7th Voyage of Sinbad

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Strait-Jacket

Strait-Jacket

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Queen Bee

Queen Bee

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Humoresque

Humoresque

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mannequin

Mannequin

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Let's All Go to the Lobby

Let's All Go to the Lobby

1957
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dancing Lady

Dancing Lady

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Le vieux Paris: Vue prise en bateau

Le vieux Paris: Vue prise en bateau

1899
×
Edit this entry  
21
The Return to Champs-Élysées

The Return to Champs-Élysées

1899
×
Edit this entry  
21
Le retour, au bois

Le retour, au bois

1899
×
Edit this entry  
21
La Pelouse - Voitures et foules

La Pelouse - Voitures et foules

1899
×
Edit this entry  
21
Défilé de l'artillerie du district de Columbia

Défilé de l'artillerie du district de Columbia

1897
×
Edit this entry  
21
Défilé de la garde nationale du district de Columbia

Défilé de la garde nationale du district de Columbia

1897
×
Edit this entry  
21
Partie de cartes

Partie de cartes

1897
×
★★
Edit this entry  
21
Washington, le président McKinley adressant son message au peuple

Washington, le président McKinley adressant son message au peuple

1897
×
Edit this entry  
21
New York: Broadway at Union Square

New York: Broadway at Union Square

1896
×
Edit this entry