RSS feed for Konstantinos
  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★½

    AHHHHHHHHH

  • The Platform

    The Platform

    ★★★½

    surprised none of them got toilet paper as their item of choice

  • Love Type D

    Love Type D

    ★★★½

    Love Type D might not be a gamechanger, but there aren't too many flaws in its genetic code - it's a relatable, frequently imaginative romantic comedy with a winning premise that achieves exactly what it sets out, plus a little bit more.

    Full review on Our Culture Mag.

  • Before the Fire

    Before the Fire

    ★★

    This film is literally set in the aftermath of a global pandemic... and it *still* doesn't manage to stick the landing. Full review on Our Culture Mag.

  • Language Arts

    Language Arts

    ★★★★

    Adapted from Stephanie Kallos' 2015 novel of the same name, Cornelia Duryée's Language Arts is a staggeringly personal and sensitively drawn drama about the power of unspoken love.

    [Full review on Our Culture Mag]

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    There are two shades of passion blazing through Céline Sciamma’s breathlessly devastating Portrait of a Lady on Fire. One is fire, consuming violently from within. Its burning intensity reveals itself in fleeting moments. The other is the sea, conquering from the outside, its tides raging restlessly against the shore. Though just as powerful, the sea does not subside – it is a memory that remains true forever.

    There is a woman on fire, her face burning with anger. But she…

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    best film of the year holy fucking shit

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★½

    riveting perfomances, hypnotic direction, and masterful writing. this movie will haunt me for a long time.

  • The Two Popes

    The Two Popes

    ★★★½

    anchored by two great lead performances and a thought-provoking, surprisingly entertaining script, The Two Popes is a pleasant ride, though it falls short of greatness due to its shaky second half and some even shakier camerawork that i personally found a bit distracting. not too much to complain about, but not too much to obsess over either.

  • Corpo Celeste

    Corpo Celeste

    ★★★½

    a bit disjointed, but there's definitely something unassumingly unique and compelling about this naturalistic story of a young woman growing up in a questionable religious environment. worth watching.

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★½

    being in the theater to finally watch this movie made me so unbelievably, stupidly joyful, and the film managed to keep that smile on my face throughout (well... except for the heartbreaking scenes). gerwig has said in interviews that she feels like she's always known the march sisters, and she communicates that feeling so well - even though i hadn't seen any other adaptation or read the book, i felt the same way 5 minutes into the movie. there's so…

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★½

    Writer-director Noah Baumbach has always been preoccupied in one way or another with dysfunctional relationships. His breakout 2005 hit The Squid and the Whale explored a divorce mostly through the eyes of the teenaged children it affected, while more recently The Meyerowitz Stories presented a bittersweet celebration of what brings broken families together. But Marriage Story, his latest film about a showbiz couple going through a divorce, sees him tightening his focus on the couple itself, to the point where…