RSS feed for Konstantinos

Konstantinos has written 33 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★½

    AHHHHHHHHH

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★½

    riveting perfomances, hypnotic direction, and masterful writing. this movie will haunt me for a long time.

  • Little Women

    Little Women

    ★★★★½

    being in the theater to finally watch this movie made me so unbelievably, stupidly joyful, and the film managed to keep that smile on my face throughout (well... except for the heartbreaking scenes). gerwig has said in interviews that she feels like she's always known the march sisters, and she communicates that feeling so well - even though i hadn't seen any other adaptation or read the book, i felt the same way 5 minutes into the movie. there's so…

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★½

    Writer-director Noah Baumbach has always been preoccupied in one way or another with dysfunctional relationships. His breakout 2005 hit The Squid and the Whale explored a divorce mostly through the eyes of the teenaged children it affected, while more recently The Meyerowitz Stories presented a bittersweet celebration of what brings broken families together. But Marriage Story, his latest film about a showbiz couple going through a divorce, sees him tightening his focus on the couple itself, to the point where…

  • Rocketman

    Rocketman

    ★★★★½

    i can't think of a better music biopic.

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★½

    holy shit... had so much fun with this. what a wild(e)ly entertaining, ridiculously funny, and yes, smart coming of age film about friendship. and the soundtrack?? not one but two perfume genius tracks?? gotta be comedy of the year, absolutely loved it.

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★½

    no feeling will ever come close to the entire cinema cheering with sheer joy as the avengers assembled.

    what an endlessly satisfying, truly affecting ride. and a damn near perfectly executed one at that, treading the fine line between overusing the marvel formula and taking a few risks. i love the slow-paced approach they took, every character felt like a human being going through unimaginable changes.

    it just delivered in almost every possible way.

  • Roma

    Roma

    ★★★★½

    just watched this because i know it is going to walk away with the best picture oscar tonight. I didn’t expect to be so moved by it… a startlingly real, unmistakably personal and affectingly intimate meditation. the cinematography is stunning, but everything else about it is wonderfully subtle yet still emotionally powerful. won't be disappointed at all if it wins.

  • If Beale Street Could Talk

    If Beale Street Could Talk

    ★★★★½

    i'm trying to find an original way to describe this movie, but all i can think of is beautiful, beautiful, beautiful . utterly mesmerized by the performances, the cinematography, the romantic story.

    can't believe the Acamedy chose Bohemian Rhapsody, Vice, and Green Book over this.

  • The Lego Movie 2: The Second Part

    The Lego Movie 2: The Second Part

    ★★★★½

    THIS FILM'S GONNA GET STUCK INSIDE YOUR HEART

  • Lucas

    Lucas

    ★★★★½

    don't mistake this for another 80s high school movie... sure, the dialogue can get cheesy and cliche, but it's also beautifully shot and wonderfully realized in a way that really gets you.

  • Mission: Impossible - Fallout

    Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★½

    tom cruise is one of the few people who says "I'll figure it out" and actually does every single time. i'm not sure if that inspires me or shatters my self-esteem