Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★½
Edit this entry  
24
Annie

Annie

1982
×
★★
Edit this entry  
15
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★½
Edit this entry  
10
Free Willy

Free Willy

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Tales from Earthsea

Tales from Earthsea

2006
×
★★½
Edit this entry  
02
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lolita

Lolita

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Matilda

Matilda

1996
×
★★★½
Edit this entry  
19
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
18
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★½
Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

1994
×
★★★
Edit this entry  
16
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★½
Edit this entry  
01
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Meet Joe Black

Meet Joe Black

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
½
Edit this entry  
18
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★½
Edit this entry  
17
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
Edit this entry  
14
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Letters to Juliet

Letters to Juliet

2010
×
★★½
Edit this entry  
13
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Carrie Pilby

Carrie Pilby

2016
×
Edit this entry  
11
Warrior

Warrior

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Elizabeth

Elizabeth

1998
×
★★★
Edit this entry