• Apocalypse Now

    Apocalypse Now

    ★★★★½

    9.3/10

    4.65 stars

    acting - 9
    characters - 9
    
climax - 9
    
concept - 9

    creativity - 9

    ending - 10
    
enjoyment - 9
    
execution - 10
    
story - 9
    
visuals - 10

    what the fuck

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★½

    8.9/10
    4.45 stars

    acting - 9
    characters - 8
    climax - 10
    concept - 8
    creativity - 9
    ending - 10
    enjoyment - 9
    execution - 9
    story - 9
    visuals - 8

    i would be pissing and shitting myself if i was in that goddamn band wht the hell.

  • Trainspotting

    Trainspotting

    ★★★★½

    8.6/10
    4.30 stars

    in-depth rating
    acting - 9
    characters - 9
    climax - 8
    concept - 9
    creativity - 8
    ending - 9
    enjoyment - 9
    execution - 8
    story - 8
    visuals - 9

    yeah i felt that i would rather get colonized by the italians or the spanish not the fucking british

  • L'Eclisse

    L'Eclisse

    ★★★½

    6.8/10
    3.40 Stars

    in-depth rating
    acting - 8
    characters - 8
    climax - 6
    concept - 7
    creativity - 7
    ending - 6
    enjoyment - 6
    execution - 7
    story - 6
    visuals - 7

    very underwhelming and a bit boring, piero's actor is fine and wait why are they in blackface? anyways couldn't understand a damn thing during the stock floor scenes but very interesting, still dont like capitalism though.

  • L'Avventura

    L'Avventura

    ★★★★

    8.1/10
    4.05 stars

    in-depth rating
    acting - 8
    characters - 9
    climax - 7
    concept - 8
    creativity - 8
    ending - 8
    enjoyment - 8
    execution - 9
    story - 8
    visuals - 8


    monica vitti so pretty and hot i love her

  • La Notte

    La Notte

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    9.7/10
    4.85 stars

    in-depth rating
    acting - 10
    characters - 10
    climax - 10
    concept - 9
    creativity - 10
    ending - 10
    enjoyment - 10
    execution - 10
    story - 10
    visuals - 9

    first michelangelo antonioni movie and i want valentina so bad

  • There Will Be Blood

    There Will Be Blood

    ★★★★

    7.9/10
    3.95 stars

    in-depth rating
    acting - 9
    characters - 8
    climax - 8
    concept - 7
    creativity - 7
    ending - 8
    enjoyment - 8
    execution - 8
    story - 8
    visuals - 8

    how greed ruins a man

  • Akira

    Akira

    ★★★★½

    8.7/10
    4.35 Stars

    In-depth Rating
    Animation - 9
    Characters - 8
    Climax - 8
    Concept - 9
    Creativity - 10
    Ending - 9
    Enjoyment - 8
    Execution - 8
    Story - 9
    Visuals - 9

    that mf forehead big asf

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★★★

    7.9/10
    3.95 Stars

    In-depth Rating
    Acting - 7
    Characters - 8
    Climax - 9
    Concept - 8
    Creativity - 8
    Ending - 8
    Enjoyment - 7
    Execution - 8
    Story - 8
    Visuals - 8

    woah that dude had two lightsabers in one

  • Return of the Jedi

    Return of the Jedi

    ★★★★½

    9.5/10
    4.75 Stars

    In-depth Rating
    Acting - 9
    Characters - 10
    Climax - 9
    Concept - 9
    Creativity - 10
    Ending - 10
    Enjoyment - 10
    Execution - 9
    Story - 9
    Visuals - 10

    on par with a new hope.

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    7.5/10
    3.75 Stars

    In-depth Rating
    Acting - 7
    Characters - 6
    Climax - 7
    Concept - 8
    Creativity - 8
    Ending - 8
    Enjoyment - 7
    Execution - 7
    Story - 8
    Visuals - 7

    did he really have to kill jango?

  • Star Wars

    Star Wars

    ★★★★½

    9.2/10
    4.60 Stars

    In-depth Rating
    Acting - 9
    Characters - 8
    Climax - 10
    Concept - 9
    Creativity - 10
    Ending - 9
    Enjoyment - 10
    Execution - 9
    Story - 9
    Visuals - 9

    twin suns scene gotta be top 3 scenes oat