Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
Edit this entry  
07
Funny Games

Funny Games

1997
×
Edit this entry  
02
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★
Edit this entry  
19
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Avatar

Avatar

2009
×
★½
Edit this entry  
25
House

House

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
Edit this entry  
07
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★½
Edit this entry  
09
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
Edit this entry  
24
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
11
Fight Club

Fight Club

1999
×
Edit this entry  
10
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Edit this entry  
24
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blur: No Distance Left to Run

Blur: No Distance Left to Run

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Edit this entry