Ben has logged 303 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
Extract

Extract

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★
Edit this entry  
16
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Clue

Clue

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Oculus

Oculus

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★
Edit this entry  
08
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Street Trash

Street Trash

1987
×
★★½
Edit this entry  
07
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Bad News Bears

The Bad News Bears

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Bushwhacked

Bushwhacked

1995
×
★★★
Edit this entry  
03
John Dies at the End

John Dies at the End

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Monkey Shines

Monkey Shines

1988
×
★★★
Edit this entry  
31
The ABCs of Death

The ABCs of Death

2012
×
★½
Edit this entry  
29
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Novocaine

Novocaine

2001
×
★★
Edit this entry  
27
Rounders

Rounders

1998
×
★★★
Edit this entry  
26
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Sharknado

Sharknado

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★★½
Edit this entry  
22
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Honeymoon Killers

The Honeymoon Killers

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
19
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Snow on tha Bluff

Snow on tha Bluff

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Giver

The Giver

2014
×
★★
Edit this entry  
15
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
Turbo

Turbo

2013
×
★★
Edit this entry  
13
Let's Be Cops

Let's Be Cops

2014
×
★★½
Edit this entry  
09
Step Up All In

Step Up All In

2014
×
★★
Edit this entry  
08
Rugrats in Paris: The Movie

Rugrats in Paris: The Movie

2000
×
★★★
Edit this entry  
07
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Lucy

Lucy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dear Mr. Watterson

Dear Mr. Watterson

2013
×
★★
Edit this entry  
28
Kick

Kick

2014
×
★★
Edit this entry  
24
America: Imagine the World Without Her

America: Imagine the World Without Her

2014
×
½
Edit this entry  
22
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★½
Edit this entry