Ben has logged 51 entries for films during March 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Darkness, Light, Darkness

Darkness, Light, Darkness

1989
×
★★★★
Edit this entry  
31
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Edit this entry  
30
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Cheap Thrills

Cheap Thrills

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
La Luna

La Luna

1979
×
★★½
Edit this entry  
27
Manderlay

Manderlay

2005
×
★★★
Edit this entry  
27
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Edit this entry  
24
Pixote

Pixote

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Fear, Anxiety & Depression

Fear, Anxiety & Depression

1989
×
★★★½
Edit this entry  
23
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★
Edit this entry  
22
Rabbit's Moon

Rabbit's Moon

1971
×
★★★½
Edit this entry  
22
Blind Beast

Blind Beast

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Cremaster 4

Cremaster 4

1995
×
★★★★
Edit this entry  
22
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★½
Edit this entry  
20
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Endless Summer

The Endless Summer

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Edit this entry  
16
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★
Edit this entry  
15
Ghost Rider: Spirit of Vengeance

Ghost Rider: Spirit of Vengeance

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Merrill's Marauders

Merrill's Marauders

1962
×
★½
Edit this entry  
13
Fixed Bayonets!

Fixed Bayonets!

1951
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Steel Helmet

The Steel Helmet

1951
×
★★★★
Edit this entry  
13
Shark

Shark

1969
×
Read the review Edit this entry  
12
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
12
China Gate

China Gate

1957
×
★★★★
Edit this entry  
12
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Edit this entry  
10
Fat City

Fat City

1972
×
★★★½
Edit this entry  
10
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Storytelling

Storytelling

2001
×
★★★½
Edit this entry  
07
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
Spider

Spider

2002
×
★★★½
Edit this entry  
04
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Friday

Friday

1995
×
★★★½
Edit this entry  
04
Recurring

Recurring

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Fata Morgana

Fata Morgana

1971
×
★★★
Edit this entry  
03
Sir Drone

Sir Drone

1989
×
★★★½
Edit this entry  
03
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★
Edit this entry  
01
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★★
Edit this entry