Korlis has logged 235 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★
Edit this entry  
31
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Rubber Band Pistol

Rubber Band Pistol

1962
×
Edit this entry  
30
A Taxing Woman

A Taxing Woman

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Split

Split

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★½
Edit this entry  
26
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Protector

The Protector

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Edit this entry  
01
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Crime Story

Crime Story

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Gangster, the Cop, the Devil

The Gangster, the Cop, the Devil

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
Read the review Edit this entry  
09
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry