• Howl's Moving Castle

    ★★★½

  • The Bourne Supremacy

    ★★★½

  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

    ★★★

  • The Chronicles of Riddick: Dark Fury

    ★★★½

  • Harold & Kumar Go to White Castle

    ★★★

  • Boundin'

    ★★★

  • Cold Creek Manor

    ★★★

  • Underworld

    ★½

  • Memories of Murder

    ★★★½

  • Johnny English

    ★★½

  • Dark Woods

    ★★★

  • Final Destination 2

    ★★★½

  • Gone Nutty

    ★★★

  • The Ring

    ★★★

  • xXx

    ★½

  • Minority Report

    ★★★★

  • The Bourne Identity

    ★★★½

  • Mike's New Car

    ★★★

  • Resident Evil

    ★★★½

  • My Big Fat Greek Wedding

    ★★★

  • Spy Game

    ★★★

  • Training Day

    ★★★★

  • Zoolander

    ★★★

  • Planet of the Apes

    ★★★

  • Spirited Away

    ★★★½

  • Rejected

    ★★★★

  • For the Birds

    ★★½

  • Pitch Black

    ★★★½

  • The Blair Witch Project

    ★★★★★

  • The Faculty

    ★★★★

  • Blade

    ★★★★

  • The Celebration

    ★★★★

  • As Good as It Gets

    ★★★★

  • Geri's Game

    ★★★

  • Titanic

    ★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★

  • Batman & Robin

    ★★½

  • Independence Day

    ★★★

  • Ghost in the Shell

    ★★★

  • Batman Forever

    ★★★

  • Dumb and Dumber

    ★★★★

  • Ed Wood

    ★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • The Legend of Drunken Master

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★½

  • Jurassic Park

    ★★★½

  • Batman Returns

    ★★★★½

  • JFK

    ★★★★½

  • Bill & Ted's Bogus Journey

    ★★

  • Operation Condor

    ★★

  • It

    ★★★★

  • Back to the Future Part III

    ★★★★

  • The Woman in Black

    ★★★½

  • Back to the Future Part II

    ★★★★½

  • Isle of Flowers

    ★★★

  • Lock Up

    ★★★½

  • Batman

    ★★★½

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★½

  • Darkness, Light, Darkness

    ★★★

  • The Last Temptation of Christ

    ★★★★½

  • Akira

    ★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★

  • Predator

    ★★★½

  • Nine 1/2 Weeks

    ★★★

  • Police Story

  • Back to the Future

    ★★★★½

  • Brazil

    ★★★

  • Red Dawn

    ★★★

  • Project A

    ★½

  • The Right Stuff

    ★★★★½

  • Videodrome

  • Star Trek II: The Wrath of Khan

    ★★★