Sort by

K.O. has logged 478 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Nest

The Nest

1987
×
★★★
Edit this entry  
30
The Fox and the Hound 2

The Fox and the Hound 2

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★★★½
Edit this entry  
29
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Dream Theater - Live at Luna Park

Dream Theater - Live at Luna Park

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Bullet for the General

A Bullet for the General

1967
×
★★★
Edit this entry  
28
Fright Night 2: New Blood

Fright Night 2: New Blood

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pokémon 3: The Movie

Pokémon 3: The Movie

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Pikachu & Pichu

Pikachu & Pichu

2000
×
★★½
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
27
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Reeker

Reeker

2005
×
★★★
Edit this entry  
26
Mimic

Mimic

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pete's Christmas

Pete's Christmas

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Hitcher

The Hitcher

2007
×
★★½
Edit this entry  
25
Cold Prey

Cold Prey

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Winnie the Pooh & Christmas Too

Winnie the Pooh & Christmas Too

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
23
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Wrong Turn 2: Dead End

Wrong Turn 2: Dead End

2007
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Watch

The Watch

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★★★
Edit this entry  
22
Ginger Snaps Back: The Beginning

Ginger Snaps Back: The Beginning

2004
×
★★
Edit this entry  
21
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Curse of the Mummy's Tomb

The Curse of the Mummy's Tomb

1964
×
★★
Edit this entry  
20
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
20
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
★★★
Edit this entry  
19
The Croods

The Croods

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
19
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Basement

The Basement

1989
×
★★
Edit this entry  
18
Let's Be Cops

Let's Be Cops

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Expendables 3

The Expendables 3

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Solarbabies

Solarbabies

1986
×
★★★
Edit this entry  
17
Frozen

Frozen

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Cujo

Cujo

1983
×
★★★½
Edit this entry  
17
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Things

Things

1989
×
½
Read the review Edit this entry