Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spartan

Spartan

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
By Dawn's Early Light

By Dawn's Early Light

1990
×
★★★
Edit this entry  
21
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Where Eagles Dare

Where Eagles Dare

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Year of the Dragon

Year of the Dragon

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Night of the Running Man

Night of the Running Man

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Sum of All Fears

The Sum of All Fears

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mile 22

Mile 22

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Snowden

Snowden

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★½
Edit this entry  
31
Moneyball

Moneyball

2011
×
Edit this entry  
30
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
Edit this entry  
29
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mexican

The Mexican

2001
×
★★½
Edit this entry  
16
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★½
Edit this entry  
10
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Jeremiah Johnson

Jeremiah Johnson

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★
Edit this entry  
01
After Hours

After Hours

1985
×
★★★
Edit this entry  
24
Elvis Presley: The Searcher

Elvis Presley: The Searcher

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Last Tycoon

The Last Tycoon

1976
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Havana

Havana

1990
×
★★★
Edit this entry  
07
City Slickers

City Slickers

1991
×
★★★
Edit this entry  
05
Zardoz

Zardoz

1974
×
★★
Edit this entry  
03
Tigertail

Tigertail

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Boys State

Boys State

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Magic

Magic

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Edit this entry  
10
American Factory

American Factory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Edit this entry  
01
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★
Edit this entry  
25
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry