Sort by

Keith has logged 181 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Rape of Europa

The Rape of Europa

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Whitey: United States of America v. James J. Bulger

Whitey: United States of America v. James J. Bulger

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Milk

Milk

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Six by Sondheim

Six by Sondheim

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Particle Fever

Particle Fever

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jack Ryan: Shadow Recruit

Jack Ryan: Shadow Recruit

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Owning Mahowny

Owning Mahowny

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kon-Tiki

Kon-Tiki

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Presidio

The Presidio

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last Tycoon

The Last Tycoon

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Love

Love

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
See No Evil, Hear No Evil

See No Evil, Hear No Evil

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Toys

Toys

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Long Riders

The Long Riders

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Saturday Night

Saturday Night

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
RoboCop

RoboCop

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cadillac Man

Cadillac Man

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harvard Beats Yale 29-29

Harvard Beats Yale 29-29

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Vernon, Florida

Vernon, Florida

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Machete Kills

Machete Kills

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Pootie Tang

Pootie Tang

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Runner Runner

Runner Runner

2013
×
★★
Read the review Edit this entry