RSS feed for Keith
  • Deadly Blessing

    Deadly Blessing

    ★★★

    An efficient, unusual, slightly poky rural thriller/whodunnit until a looney (and some variety of -phobic) final act capped by an even loonier final scene. Also: Sharon Stone gets a spider dropped in her mouth. You won't see that anywhere else (I don't think).

  • Forrest Gump

    Forrest Gump

    ★★½

    I'm of two minds on this one. I've always found the now-conventional wisdom that it's a simplistic paean to conservative values a little blinkered. I think the film's a little more complicated than that and there are many moments that undercut that notion. This is a film, after all, that kills off a black character in Vietnam then gives ample space to a Black Panther argument against the war as a racist enterprise with no regard for black lives that…

  • WHAT DID JACK DO?

    WHAT DID JACK DO?

    ★★★★½

    Movie of the year so far.

  • Welcome to Marwen

    Welcome to Marwen

    ★★½

    I can't say this film is wildly successful but I'm glad it exists.

  • 1917

    1917

    ★★★

    Good movie? Yes! Great movie? Ehhhh....

  • The Last Black Man in San Francisco

    The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★

    An unusual, remarkable, deeply felt and deeply moving debut. Sorry I didn’t get to it before making a Top 10 list.

  • Birdy

    Birdy

    ★★★½

    I don't think this ever fully comes together, but I like what it's going for. Or maybe I'm just a sucker for soft, diffused '80s light (which might have been invented by Alan Parker in the late '70s with MIDNIGHT EXPRESS). Cage and Modine both doing the acting equivalent of an ultra-marathon here.

  • The Cotton Club

    The Cotton Club

    ★★★

    "Encore" edition. My first time with this one so I can't judge it against the theatrical cut. I think its biggest issue is it's not THE GODFATHER. The characters aren't as rich or compelling and it doesn't have as a clear a sense of what it wants to say about The Big Themes it touches on. That said, what movie is THE GODFATHER? This is richly realized with a remarkable, deep cast (Gwynn! Hopkins! Verdon! Strode!) and every 10 minutes or so Gregory Hines does some amazing dancing.

  • Racing with the Moon

    Racing with the Moon

    ★★★

    Worth noting: Sean Penn and Elizabeth McGovern bonded via “Heart and Soul” years before Tom Hanks and Robert Loggia.

  • Rumble Fish

    Rumble Fish

    ★★★★

    A big, big swing that maybe doesn't work at every moment. But when it does, oh boy. (The fish may be symbolic.)

  • Sasquatch, the Legend of Bigfoot

    Sasquatch, the Legend of Bigfoot

    ★★

    Not the big guy's best work.

  • Valley Girl

    Valley Girl

    ★★★½

    Not going to write much about these because I, uh, have a project I’m working on. This is a good one, though. Also, I don’t think I’d want to live in Los Angeles now, but I think I would have loved living there between, say, 1960 and 1990.