Sort by

Jeroen has logged 138 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1975
×
★★★
Edit this entry  
16
How to Start Your Own Country

How to Start Your Own Country

2010
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Muppets Take Manhattan

The Muppets Take Manhattan

1984
×
★★★
Edit this entry  
06
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
Lucy

Lucy

2014
×
★½
Edit this entry  
27
The Salt of the Earth

The Salt of the Earth

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
Democrats

Democrats

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Newsroom: Off the Record

The Newsroom: Off the Record

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
At 60 km/h

At 60 km/h

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
How to Avoid Everything

How to Avoid Everything

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
From Caligari to Hitler

From Caligari to Hitler

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Drop

The Drop

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
08
Zero Motivation

Zero Motivation

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Wish I Was Here

Wish I Was Here

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★
Edit this entry  
05
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Coming Home

Coming Home

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Finally, Sunday!

Finally, Sunday!

1983
×
★★½
Edit this entry  
24
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Locke

Locke

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Notorious

Notorious

1946
×
★★★
Edit this entry  
17
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
14
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★½
Edit this entry  
13
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Edit this entry  
12
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★½
Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
21
Watermark

Watermark

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
21 Up

21 Up

1977
×
★★★½
Edit this entry  
13
Chef

Chef

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Magic in the Moonlight

Magic in the Moonlight

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Edit this entry