Sort by

Nicolò has logged 41 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Amanda

Amanda

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Real Love

Real Love

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
On My Skin

On My Skin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Mountain

The Mountain

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Papers, Please: The Short Film

Papers, Please: The Short Film

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tag

Tag

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wolf Warrior 2

Wolf Warrior 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dominion: Prequel to The Exorcist

Dominion: Prequel to The Exorcist

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Puppet Master: The Littlest Reich

Puppet Master: The Littlest Reich

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mile 22

Mile 22

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Darkness Falls

Darkness Falls

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Meg

The Meg

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dying of the Light

Dying of the Light

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Bank Job

The Bank Job

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Merantau

Merantau

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Transporter Refueled

The Transporter Refueled

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
War

War

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry