Sort by

Krautsalat has logged 1,236 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Make Mine Music

Make Mine Music

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lonely Are the Brave

Lonely Are the Brave

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Was a Male War Bride

I Was a Male War Bride

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Garden of Evil

Garden of Evil

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Pirate

The Pirate

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monsieur Verdoux

Monsieur Verdoux

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Star Is Born

A Star Is Born

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
October (Ten Days that Shook the World)

October (Ten Days that Shook the World)

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Third Generation

The Third Generation

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Sons of Katie Elder

The Sons of Katie Elder

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Odds Against Tomorrow

Odds Against Tomorrow

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Legend of Hell House

The Legend of Hell House

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bunker

The Bunker

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Cure

The Cure

1917
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kon-Tiki

Kon-Tiki

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Forgotten Silver

Forgotten Silver

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pedicab Driver

Pedicab Driver

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Supermarket

Supermarket

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Miss Oyu

Miss Oyu

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Outfit

The Outfit

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Turkish Delight

Turkish Delight

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Violent Naples

Violent Naples

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In a Year with 13 Moons

In a Year with 13 Moons

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Man Called Blade

A Man Called Blade

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Woman of Rumor

Woman of Rumor

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Totò, Peppino and... the Sweet Life

Totò, Peppino and... the Sweet Life

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Decasia

Decasia

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Mesmerist

The Mesmerist

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Oh How Deceptive

Oh How Deceptive

1908
×
★★½
Edit this entry  
10
The Inglorious Bastards

The Inglorious Bastards

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Duel of the Titans

Duel of the Titans

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry