Sort by

Krautsalat has logged 96 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Little Vampire

Little Vampire

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Have Sword, Will Travel

Have Sword, Will Travel

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
House II: The Second Story

House II: The Second Story

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Labyrinth of Passion

Labyrinth of Passion

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Kentuckian

The Kentuckian

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Chaplin Revue

The Chaplin Revue

1959
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Pilgrim

The Pilgrim

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Narrow Margin

The Narrow Margin

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Godzilla vs. Destoroyah

Godzilla vs. Destoroyah

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shoulder Arms

Shoulder Arms

1918
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Testament of Dr. Mabuse

The Testament of Dr. Mabuse

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bastard, Go and Kill

Bastard, Go and Kill

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
House

House

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Detective Story

Detective Story

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Man of the West

Man of the West

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dodge City

Dodge City

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bang, Boom, Bang

Bang, Boom, Bang

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
No Name on the Bullet

No Name on the Bullet

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The White Buffalo

The White Buffalo

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Seven Blood-Stained Orchids

Seven Blood-Stained Orchids

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shalako

Shalako

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Justified Life: Sam Peckinpah and the High Country

A Justified Life: Sam Peckinpah and the High Country

2006
×
★★★
Edit this entry  
20
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Good Thief

The Good Thief

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Herd

The Herd

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Moritz in der Litfaßsäule

Moritz in der Litfaßsäule

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Ich liebe dich - April! April!

Ich liebe dich - April! April!

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Einer muß die Leiche sein

Einer muß die Leiche sein

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Scream

The Scream

1966
×
★★★
Edit this entry  
15
The Perfume of the Lady in Black

The Perfume of the Lady in Black

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hotel Fear

Hotel Fear

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Latest from the DaDaeR

Latest from the DaDaeR

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
All My Girls

All My Girls

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Der Hut

Der Hut

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Bloodstained Shadow

The Bloodstained Shadow

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry