charlotte has logged 148 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Edit this entry  
18
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★½
Edit this entry  
17
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★½
Edit this entry  
14
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
mother!

mother!

2017
×
★★
Edit this entry  
12
Sweet Sixteen

Sweet Sixteen

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★
Edit this entry  
12
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★
Edit this entry  
19
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
½
Edit this entry  
17
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Glass Menagerie

The Glass Menagerie

1973
×
Edit this entry  
01
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
It

It

1990
×
Read the review Edit this entry  
24
Morgan

Morgan

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Split

Split

2016
×
★★
Edit this entry  
17
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Fargo

Fargo

1996
×
★★★
Edit this entry  
10
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
09
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Shut In

Shut In

2016
×
★½
Edit this entry  
12
The Audition

The Audition

2015
×
Edit this entry  
09
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry