• Django Unchained

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

  • The Perks of Being a Wallflower

  • Silver Linings Playbook

  • Spring Breakers

  • The Amazing Spider-Man

  • Moonrise Kingdom

  • The Avengers

  • The Cabin in the Woods

  • Hugo

    ★★★

  • We Need to Talk About Kevin

  • Bridesmaids

  • True Grit

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

  • The Social Network

  • Inception

  • The Dark Knight

  • Mutual Appreciation

    ★★★★

  • Napoleon Dynamite

  • Monsters, Inc.

  • Mulholland Drive

  • Good Will Hunting

  • Blue Velvet

    ★★★★

  • The Shining

  • Eraserhead

    ★★★★★

  • An American Hippie in Israel

    ★½

  • A Clockwork Orange

  • Medium Cool

    ★★★★

  • Weekend

  • Six Men Getting Sick

    ★★★★½

  • The Battle of Algiers

    ★★★½

  • Marnie

    ★★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

  • High and Low

    ★★★★★

  • L'Avventura

    ★★★★★

  • Breathless

    ★★★★★

  • Vertigo

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • Paisan

    ★★★★★

  • Laura

    ★★★★★

  • Double Indemnity

  • Freaks

  • M

    ★★★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★½

  • Battleship Potemkin

    ★★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★