RSS feed for DaMyko
  • Good Burger

    Good Burger

    ★★★★★

    “We’re All Dudes” as the peaceful call to arms anthem it is, next to John Lennon’s “Imagine”, should’ve been nominated for Best Original Song by the academy but of course they snubbed it. I would’ve even accepted it just winning a simple Nobel Peace Prize instead but I think it was too ahead of it’s time to truly be appreciated just like the best of art usually is.

  • Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd

    Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd

    ★★★

    I watched this so many times when I was little to the point it may cloud my judgement, but rewatching this lately I laughed a shit ton and I think it gets too much hate, it’s a short ass dumb silly movie that you watch when you get high as balls don’t take it so seriously y’all chill lmao

  • Halloweed

    Halloweed

    ★★★★★

    There are many films such as this. Films that were hated, divided opinions, and ultimately left the audience as well as critics dissatisfied. Films such as The Shining, The Thing, or 2001: A Space Odyssey. What happens? They become classic staples in film history and looked back on as ahead of it’s time. Halloweed isn’t afraid to push the boundaries of what filmmakers can do on a tight budget. It reinvents whatever fucking genre this was and in turn changes…

  • The Haunting Hour: Don't Think About It

    The Haunting Hour: Don't Think About It

    ★½

    Still scarier than The Bye Bye Man.

    Don’t think about it > Don’t think it don’t say it


    🎬 3 outta 10

    stay fresh - DaMyko

  • Grave Encounters

    Grave Encounters

    ★★★½

    I still think this is an underrated film that gets glossed over and thrown into the over saturated crowd of cheap-to-make found footage cash grabs.  Although they very well may have been hopping on the trend, it’s a great parody on ghost hunting shows and the “found footage” came off pretty natural. The characters weren’t complete dumbasses and some parts are genuinely spooky. 
    (I’m sure I would give this another half a star if they had no CGI btw)

    🎬 7 outta 10
    stay fresh - DaMyko

  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

    Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

    ★★

    *Watched during The Last Drive-In’s Halloween Hootenanny*


    🎬 4 outta 10
    stay fresh - DaMyko

  • Halloween 4: The Return of Michael Myers

    Halloween 4: The Return of Michael Myers

    ★★½

    *Watched during The Last Drive-In’s Halloween Hootenanny*


    🎬 5 outta 10
    stay fresh - DaMyko

  • Halloween

    Halloween

    ★★★★★

    pretty spooky


    *Watched during The Last Drive-In’s Halloween Hootenanny*

    🎬 10 outta 10
    stay fresh - DaMyko

  • Jesus Is King: A Kanye West Film

    Jesus Is King: A Kanye West Film

    ★★★½

    Less of a “documentary film” and more of a full body Sunday evening orgasm. The visuals put me on a cloud and the choir went hard as fuck. I didn’t know whether to lay back and let it absorb me or to start head banging.
     Ngl I was hoping for Kanye to snap and start singing too or shred the piano but he just kinda chilled like “ yeah you guys are sounding dope good job “ which is fine but don’t blue ball me and have Kanye stand next to the piano bobbing his head smh.


    🎬 7 outta 10
    stay fresh - DaMyko

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★★

    Films with such beauty in every frame, mesmerizing performances, perfect dialogue and a simplistic yet symbolic story with so many layers (like an ogre) only comes around every once in a while, and we shall treasure them.

    P.s. Willem Dafoe said fortnite


    🎬 10 outta 10
    stay fresh - DaMyko

  • The Evil Dead

    The Evil Dead

    ★★★★½

    Five friends.

    One cabin.

    A Shit Ton of Evil.

    Will they make it out alive? Who told them this was a good idea? Find out next time on Dragon Ball Z.


    🎬 9 outta 10
    stay fresh - DaMyko

  • Jay and Silent Bob Reboot

    Jay and Silent Bob Reboot

    ★★★½

    This pretty much has all the qualities I hoped from a Jay and Silent Bob Movie, just more wholesome than I expected, and I’m not mad.


    🎬 7 outta 10
    stay fresh - DaMyko