RSS feed for Jay
  • The Autopsy of Jane Doe

    The Autopsy of Jane Doe

    ★★★½

    Today's episode of Daily Horror Habit dissects The Autopsy of Jane Doe.

    Streaming on all major platforms.

  • Basket Case

    Basket Case

    ★★½

    As janky and unpolished as an 80s B-Movie could be, with an all-time absurd premise & actors who struggle to remember their lines. However, it has hilariously great practical kills, and I can't help but enjoy its particular brand of 80's NYC sleaze. Best enjoyed over copious beers

  • Phantasm

    Phantasm

    ★★★½

    Really enjoyed Phantasm on a rewatch. The confidence with which it embraces its outsider mentality approach to horror is refreshingly original (and sometimes hilarious). A solid premise paired with good practical works helps sell its overt strangeness. Angus Scrimm's The Tall Man is instantly iconic.

  • Bone Tomahawk

    Bone Tomahawk

    ★★★★

    Today's episode of Daily Horror Habit highlights the brutal western horror of Bone Tomahawk.

    Now episode streaming on all major platforms.

  • Prometheus

    Prometheus

    ★★★★

    Today's episode of Daily Horror Habit continues our series review of Alien with a discussion of Ridley Scott’s prequel Prometheus.

    Streaming on all major platforms.

  • What Keeps You Alive

    What Keeps You Alive

    ★★★½

    A cold and unapologetic deadly game of woodland cat and mouse that challenges the viewer to ask, “How well do you know your spouse?” A brutal wake-up call that pairs well with Anderson & Allen’s emotionally fraught relationship and the unrelenting savageness of Minihan inflicts upon them.

  • The Wicker Man

    The Wicker Man

    ★★★★

    If this isn’t a strong basis for every cult horror film ever made, I don’t know what is. The pacing to which the investigation grows from interviewing unhelpful locals to observing strange rituals to infiltrating a full-blown fucked up sun-scorched festival of sacrifices is alarmingly engrossing and disturbing.

  • The Burning

    The Burning

    ★★★

    A simplistic summer camp slasher premise that shines in displaying Tom Savini’s stellar practical work. Kills are not only brutally memorable but are free of the overbearing MPAA edits of the era. So it’s a shame that Harvey Weinstein’s sickening imprint is left on the film with his writing male predator centric characters.

  • Shifter

    Shifter

    ★★★½

    Today's episode of Daily Horror Habit highlights the body horror time travel of Shifter.

    Streaming on all major platforms.

  • The Dead Zone

    The Dead Zone

    ★★★½

    Cronenberg’s most restrained film allows Christopher Walken to shine in this supernatural character-driven drama. Johnny coming to terms with his tragic reality, and organically finding virtue in using his powers for good was more affecting than I thought it would be.

    Also, “THE ICE……IS GONNA BREAK!”

  • Motel Hell

    Motel Hell

    ★★★½

    Motel Hell is unique in its blending of darkly satirical moments with its genuinely disturbing premise. It avoids leaning too heavily into either one of its genre influences in favor of the other, resulting in it never becoming overtly slapstick or a full-blown TTCM knock off.

    Plus, I mean, there's a rad chainsaw duel against a pig head wearing cannibal. How could you not enjoy it on some level?

  • Dawn of the Deaf

    Dawn of the Deaf

    ★★★★

    The winning duo of Rob Savage and Jed Shepherd craft yet another concise and character-driven piece of horror. Rich world-building, filled with several storylines and diverse characters that feel organic to the world. A strong example of unique stories that can be told within classic genres.

    Short -> vimeo.com/groups/437842/videos/221591368