• Mad Max: Fury Road

    ★★★

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★

  • The Crossing

    ★★★★

  • Selma

    ★★★★

  • Too Many Cooks

  • Inherent Vice

    ★½

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Tokyo Tribe

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★

  • Transformers: Age of Extinction

  • Two Days, One Night

    ★★½

  • X-Men: Days of Future Past

    ★★★★½

  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

    ★★★★½

  • Godzilla

    ★★★★

  • The Amazing Spider-Man 2

    ★★★

  • Transcendence

  • God's Not Dead

    ½

  • Divergent

    ★★½

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★½

  • Neighbors

    ★★★

  • Pompeii

    ★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Hot Young Bloods

    ★★★★½

  • Boyhood

    ★★★

  • The Skeleton Twins

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★★★

  • American Hustle

    ★★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★½

  • Commitment

    ★★★

  • Last Vegas

    ★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★

  • Her

    ★★★★

  • Captain Phillips

    ★★★

  • Why Don't You Play in Hell?

    ★★★★★

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★

  • The Double

    ★★★½

  • Philomena

    ★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★

  • Gravity

    ★★★★

  • About Time

    ★★★½

  • Elysium

    ★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★

  • The Wolverine

  • Blue Jasmine

    ★★★★½

  • Sharknado

    ★★

  • Pacific Rim

    ★★★½

  • Secretly, Greatly

    ★★★½

  • This Is the End

    ★★★½

  • Now You See Me

    ★★★

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★½

  • Only God Forgives

    ★★★½

  • Like Father, Like Son

    ★★★★★

  • Blue Ruin

    ★★★★

  • The Great Gatsby

    ★★★½

  • Star Trek Into Darkness

    ★★★★½

  • The Garden of Words

    ★★★★½

  • Room 8

    ★★★½

  • Iron Man 3

    ★★★½

  • Admission

    ★★½

  • Short Term 12

    ★★★

  • Identity Thief

    ★★½

  • Journey to the West: Conquering the Demons

    ★★★★½

  • Stoker

    ★★★★★

  • Broken City

  • Kill Your Darlings

    ★★★★

  • The Grandmaster

    ★★★

  • If I Had a Heart

    ★★★★

  • Les Misérables

    ★★★