RSS feed for Kris
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Before I Go to Sleep

Before I Go to Sleep

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Time Lapse

Time Lapse

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Minecraft: The Story of Mojang

Minecraft: The Story of Mojang

2012
×
★★★
Edit this entry  
21
The Guest

The Guest

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Nativity 2: Danger in the Manger!

Nativity 2: Danger in the Manger!

2012
×
★★
Edit this entry  
14
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★
Edit this entry  
14
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★
Edit this entry  
09
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★½
Edit this entry  
06
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★½
Edit this entry  
04
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Edit this entry  
08
Lucy

Lucy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Giver

The Giver

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
Edit this entry  
25
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Arbitrage

Arbitrage

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
Filth

Filth

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Fed Up

Fed Up

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Sex Tape

Sex Tape

2014
×
★★½
Edit this entry  
04
A Long Way Down

A Long Way Down

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Tiny Furniture

Tiny Furniture

2010
×
★★½
Edit this entry  
23
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
The Double

The Double

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
The House Bunny

The House Bunny

2008
×
★★★½
Edit this entry  
21
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★
Edit this entry  
18
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★½
Edit this entry  
03
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★
Edit this entry  
05
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★
Edit this entry  
05
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Paranoia

Paranoia

2013
×
★★½
Edit this entry  
12
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry