Sort by

KriscoSlice has logged 143 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bill Hicks: One Night Stand

Bill Hicks: One Night Stand

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
7500

7500

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
When Stand Up Stood Out

When Stand Up Stood Out

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Any Given Sunday

Any Given Sunday

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paul Blart: Mall Cop

Paul Blart: Mall Cop

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Boogeyman

Boogeyman

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jack and Jill

Jack and Jill

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Groupers

Groupers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Funny People

Funny People

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Toy Story of Terror!

Toy Story of Terror!

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Green Room

Green Room

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dark Skies

Dark Skies

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scare Me

Scare Me

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Mandela Effect

The Mandela Effect

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry