Sort by

Kristopher has logged 405 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Doctor Who: Ghost Light

Doctor Who: Ghost Light

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Joyeux Noel

Joyeux Noel

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Game Over

Game Over

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hook

Hook

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The New World

The New World

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Post

The Post

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wall

The Wall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Last Days

Last Days

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Earth Girls Are Easy

Earth Girls Are Easy

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry