Sort by

Krissie has logged 127 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Tammy and the Bachelor

Tammy and the Bachelor

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
St. Elmo's Fire

St. Elmo's Fire

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Paper Towns

Paper Towns

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Sisterhood of the Traveling Pants 2

The Sisterhood of the Traveling Pants 2

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Joy

Joy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Sisterhood of the Traveling Pants

The Sisterhood of the Traveling Pants

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sully

Sully

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dolly Parton's Christmas of Many Colors: Circle of Love

Dolly Parton's Christmas of Many Colors: Circle of Love

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Sully

Sully

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Christmas Card

The Christmas Card

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Muppets

The Muppets

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
14
American Sniper

American Sniper

2014
×
Read the review Edit this entry  
13
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mariah Carey's Merriest Christmas

Mariah Carey's Merriest Christmas

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Spirit of Christmas

The Spirit of Christmas

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Robin Hood: Prince of Thieves

Robin Hood: Prince of Thieves

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Guarding Tess

Guarding Tess

1994
×
★★★
Edit this entry  
11
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The 5th Wave

The 5th Wave

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Miracles from Heaven

Miracles from Heaven

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Dolly Parton's Christmas of Many Colors: Circle of Love

Dolly Parton's Christmas of Many Colors: Circle of Love

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Yogi's First Christmas

Yogi's First Christmas

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Holiday

Last Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Christmas Cupid

Christmas Cupid

2010
×
★★
Edit this entry  
22
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Lizzie McGuire Movie

The Lizzie McGuire Movie

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Secret of the Wings

Secret of the Wings

2012
×
★★★★★
Edit this entry