krista あいこ has logged 269 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
1971: The Year That Music Changed Everything

1971: The Year That Music Changed Everything

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tommy

Tommy

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
15 Minutes of Shame

15 Minutes of Shame

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Madonna: Truth or Dare

Madonna: Truth or Dare

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Respect

Respect

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Teeth

Teeth

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
If I Can’t Have Love, I Want Power

If I Can’t Have Love, I Want Power

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spaceship Earth

Spaceship Earth

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Controlling Britney Spears

Controlling Britney Spears

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hideaki Anno: The Final Challenge of Evangelion

Hideaki Anno: The Final Challenge of Evangelion

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
star-crossed: the film

star-crossed: the film

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
John Wick

John Wick

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Weather Underground

The Weather Underground

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Joni Mitchell: Woman of Heart and Mind

Joni Mitchell: Woman of Heart and Mind

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Oliver Stone's Untold History of the United States

Oliver Stone's Untold History of the United States

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pig

Pig

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Annette

Annette

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry