KYK has logged 528 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
High Hopes

High Hopes

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
If Only

If Only

2004
×
★★½
Edit this entry  
28
EXIT

EXIT

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Greta

Greta

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lying and Stealing

Lying and Stealing

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
Edit this entry  
17
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
The Disappearance of My Mother

The Disappearance of My Mother

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Edvard Munch

Edvard Munch

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Harriet

Harriet

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Little Women

Little Women

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Save the Green Planet!

Save the Green Planet!

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Chambermaid

The Chambermaid

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Resurrection of the Little Match Girl

Resurrection of the Little Match Girl

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Edit this entry  
27
Carving Magic

Carving Magic

1959
×
Edit this entry  
27
Take Care of My Cat

Take Care of My Cat

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Gingko Bed

The Gingko Bed

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nowhere to Hide

Nowhere to Hide

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Quiet Family

The Quiet Family

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Popeye

Popeye

1980
×
Edit this entry  
22
Christmas in August

Christmas in August

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Waves

Waves

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
White Snake

White Snake

2019
×
Read prior review Edit this entry  
18
White Snake

White Snake

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Big

Big

1988
×
Edit this entry  
14
Not Wanted

Not Wanted

1949
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Fish in the Bathtub

A Fish in the Bathtub

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Decoder

Decoder

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Pirate

The Pirate

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pressure

Pressure

2006
×
Edit this entry  
09
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
Edit this entry  
09
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Empty Metal

Empty Metal

2018
×
Edit this entry