KYK has logged 70 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Town of Love and Hope

A Town of Love and Hope

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Japanese Summer: Double Suicide

Japanese Summer: Double Suicide

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Merchant of Four Seasons

The Merchant of Four Seasons

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★
Edit this entry  
30
Dreams

Dreams

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Empire of Passion

Empire of Passion

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Lesson in Love

A Lesson in Love

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
China Girl

China Girl

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Our Time

Our Time

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
De Lo Mio

De Lo Mio

2019
×
Edit this entry  
28
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★
Edit this entry  
28
The Mountain

The Mountain

2018
×
★★
Edit this entry  
27
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
To Joy

To Joy

1950
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Marquise of O

The Marquise of O

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Is Colder Than Death

Love Is Colder Than Death

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sing a Song of Sex

Sing a Song of Sex

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Thirst

Thirst

1949
×
★★½
Edit this entry  
23
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2019
×
Edit this entry  
23
The Amazing Johnathan Documentary

The Amazing Johnathan Documentary

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Jawline

Jawline

2019
×
Edit this entry  
22
Port of Call

Port of Call

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Ship to India

A Ship to India

1947
×
★★★
Edit this entry  
22
Summer Hours

Summer Hours

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rocketman

Rocketman

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Loro

Loro

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The World Is Full of Secrets

The World Is Full of Secrets

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
So Pretty

So Pretty

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dangerous Game

Dangerous Game

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hustle

The Hustle

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Heaven Is Still Far Away

Heaven Is Still Far Away

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Touching the Skin of Eeriness

Touching the Skin of Eeriness

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fear of Fear

Fear of Fear

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Holy Girl

The Holy Girl

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
At the Top of the Stairs

At the Top of the Stairs

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Simone Barbès or Virtue

Simone Barbès or Virtue

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mother

Mother

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Max My Love

Max My Love

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
'R Xmas

'R Xmas

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Unrelated

Unrelated

2007
×
★★★
Edit this entry  
11
The Blackout

The Blackout

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
N.U.

N.U.

1948
×
Edit this entry  
10
Set It Off

Set It Off

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry