Kristen has logged 47 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nadja

Nadja

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lil' Buck: Real Swan

Lil' Buck: Real Swan

2019
×
Edit this entry  
30
The Motive

The Motive

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jubilation Street

Jubilation Street

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pickpocket

Pickpocket

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mother

Mother

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Something Like It

Something Like It

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Moneyball

Moneyball

2011
×
Read the review Edit this entry  
24
The Discarnates

The Discarnates

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Still I Live On

Still I Live On

1951
×
★★★
Edit this entry  
23
Humanity and Paper Balloons

Humanity and Paper Balloons

1937
×
Edit this entry  
23
Light from Light

Light from Light

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Street Without Sun

The Street Without Sun

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Something, Anything

Something, Anything

2014
×
Edit this entry  
20
Ningen Gari

Ningen Gari

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Record of a Tenement Gentleman

Record of a Tenement Gentleman

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★
Edit this entry  
16
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Humanite, The Beloved Community

Humanite, The Beloved Community

×
Edit this entry  
15
Cold Feet

Cold Feet

×
Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Model

Model

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Laying Out

Laying Out

2019
×
Edit this entry  
06
Fit Model

Fit Model

2019
×
Edit this entry  
06
The Sky Is Clear and Blue Today

The Sky Is Clear and Blue Today

2019
×
Edit this entry  
06
the thing that kills me the most

the thing that kills me the most

2019
×
Edit this entry  
06
Foreign Powers

Foreign Powers

2019
×
Edit this entry  
06
Moving

Moving

2019
×
Edit this entry  
06
Caterina

Caterina

2019
×
Edit this entry  
06
Good News

Good News

2019
×
Edit this entry  
06
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wasp Network

Wasp Network

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
03
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Bitter Bread

Bitter Bread

2019
×
Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry