Sort by

padmé has logged 310 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
Read the review Edit this entry  
27
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Everything in This Dream

Everything in This Dream

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
Cigarettes & Coffee

Cigarettes & Coffee

1993
×
Edit this entry  
14
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hansel and Gretel

Hansel and Gretel

2007
×
Read the review Edit this entry  
09
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blossoms & Blood

Blossoms & Blood

2003
×
Edit this entry  
03
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Bruised

Bruised

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Read the review Edit this entry  
23
For the Hungry Boy

For the Hungry Boy

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Couch

Couch

2003
×
Read the review Edit this entry  
23
Mattress Man Commercial

Mattress Man Commercial

2003
×
Edit this entry  
23
Ballchewer

Ballchewer

2002
×
Edit this entry  
19
Red Notice

Red Notice

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★
Edit this entry  
22
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
Edit this entry  
22
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
Edit this entry  
22
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
Edit this entry  
22
Come Together

Come Together

2016
×
Edit this entry