Sort by

Kevin Royal has logged 40 entries for films during November 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
I Shot Andy Warhol

I Shot Andy Warhol

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bad Words

Bad Words

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Penny Serenade

Penny Serenade

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stormy Weather

Stormy Weather

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cage of Evil

Cage of Evil

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cage of Evil

Cage of Evil

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Illegal

Illegal

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Illegal

Illegal

1955
×
Read prior review Edit this entry  
15
High Society

High Society

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beggars of Life

Beggars of Life

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In Absentia

In Absentia

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Comb

The Comb

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Street of Crocodiles

Street of Crocodiles

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Quay

Quay

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Golden Salamander

Golden Salamander

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The October Man

The October Man

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Squirm

Squirm

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Walk Among the Tombstones

A Walk Among the Tombstones

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Too Many Husbands

Too Many Husbands

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Last Hurrah

The Last Hurrah

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sergeants 3

Sergeants 3

1962
×
Read the review Edit this entry  
02
Six of a Kind

Six of a Kind

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
Read the review Edit this entry  
02
Red-Headed Woman

Red-Headed Woman

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry