krokodileglue has logged 308 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Soul

Soul

2020
×
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Edit this entry  
15
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Edit this entry  
14
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
Edit this entry  
07
Dune

Dune

1984
×
★½
Edit this entry  
05
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
Edit this entry  
02
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Edit this entry  
02
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
Edit this entry  
02
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
Edit this entry  
01
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
Edit this entry  
30
Guest House Paradiso

Guest House Paradiso

1999
×
Edit this entry  
14
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★
Edit this entry  
14
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★
Edit this entry  
12
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
Edit this entry  
29
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★½
Edit this entry  
29
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Mask

The Mask

1994
×
Edit this entry  
22
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
Edit this entry  
22
Om Dar-B-Dar

Om Dar-B-Dar

1988
×
Edit this entry  
21
Tenet

Tenet

2020
×
Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★
Edit this entry  
19
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★
Edit this entry  
17
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★
Edit this entry  
17
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★½
Edit this entry  
16
The Plague Dogs

The Plague Dogs

1982
×
Edit this entry  
15
Grumpier Old Men

Grumpier Old Men

1995
×
Edit this entry  
15
The Rutles: All You Need Is Cash

The Rutles: All You Need Is Cash

1978
×
Edit this entry  
14
Grumpy Old Men

Grumpy Old Men

1993
×
Edit this entry  
13
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
Edit this entry  
13
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
Edit this entry  
09
Armageddon

Armageddon

1998
×
Edit this entry  
07
Grease

Grease

1978
×
Edit this entry  
06
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
Edit this entry  
02
Crumb

Crumb

1994
×
Read the review Edit this entry  
30
Being There

Being There

1979
×
★★★
Edit this entry  
30
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
Edit this entry  
30
End of Summer

End of Summer

2014
×
Edit this entry  
29
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
Gladiator

Gladiator

2000
×
Edit this entry  
27
Mallrats

Mallrats

1995
×
Edit this entry  
24
Clerks II

Clerks II

2006
×
Edit this entry  
23
Clerks

Clerks

1994
×
Edit this entry  
22
American History X

American History X

1998
×
Edit this entry  
21
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
Edit this entry  
21
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
Edit this entry  
21
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
Edit this entry