krokodileglue has logged 24 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★
Edit this entry  
29
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Ghost & Mr. Chicken

The Ghost & Mr. Chicken

1966
×
★★
Edit this entry  
25
Braindead

Braindead

1992
×
★★★
Edit this entry  
25
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
Blackbeard's Ghost

Blackbeard's Ghost

1968
×
★★★½
Edit this entry  
19
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★★
Edit this entry  
18
Loose Screws

Loose Screws

1985
×
★★½
Edit this entry  
18
Repo! The Genetic Opera

Repo! The Genetic Opera

2008
×
★½
Edit this entry  
12
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★
Edit this entry  
11
Screwballs

Screwballs

1983
×
★★½
Edit this entry  
11
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★★
Edit this entry  
09
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★
Edit this entry  
05
Hot Shots! Part Deux

Hot Shots! Part Deux

1993
×
★★
Edit this entry  
05
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★½
Edit this entry  
05
Wise Guys

Wise Guys

1986
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
Edit this entry  
03
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Edit this entry  
03
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Spy Hard

Spy Hard

1996
×
Edit this entry  
02
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Prestige

The Prestige

2006
×
Edit this entry