Sort by

Edo has logged 184 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read prior review Edit this entry  
22
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Gorillaz: Reject False Icons

Gorillaz: Reject False Icons

2019
×
Edit this entry  
16
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
½
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
Edit this entry  
30
Sunless Shadows

Sunless Shadows

2019
×
Edit this entry  
30
In a Whisper

In a Whisper

2019
×
Edit this entry  
30
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mother-Child

Mother-Child

2019
×
Edit this entry  
27
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Commando

Commando

1985
×
Read the review Edit this entry  
21
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
Edit this entry  
21
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Irishman

The Irishman

2019
×
Edit this entry  
13
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
Edit this entry  
12
Zombieland

Zombieland

2009
×
Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Slayer: The Repentless Killogy

Slayer: The Repentless Killogy

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
Read prior review Edit this entry  
03
Aladdin

Aladdin

1992
×
Edit this entry  
31
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Kill Team

The Kill Team

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween II

Halloween II

1981
×
Edit this entry  
30
Blade

Blade

1998
×
Edit this entry  
28
Haunt

Haunt

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
Edit this entry  
16
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
Edit this entry  
13
Instinct

Instinct

2019
×
Edit this entry  
13
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
Edit this entry  
09
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
Edit this entry  
06
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Edit this entry  
01
The Mule

The Mule

2018
×
★★
Edit this entry  
29
Anna

Anna

2019
×
Edit this entry  
25
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry