Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Vengeance

Vengeance

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★½
Edit this entry  
02
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
Nope

Nope

2022
×
Edit this entry  
20
Up

Up

2009
×
Read the review Edit this entry  
14
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Elvis

Elvis

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
Read the review Edit this entry  
05
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
Read the review Edit this entry  
23
Jerry & Marge Go Large

Jerry & Marge Go Large

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Sideways

Sideways

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spring Awakening: Those You've Known

Spring Awakening: Those You've Known

2022
×
Read the review Edit this entry  
30
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Windfall

Windfall

2022
×
★★★
Edit this entry  
22
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
Read the review Edit this entry  
20
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
Read the review Edit this entry  
13
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Tinder Swindler

The Tinder Swindler

2022
×
Read the review Edit this entry  
13
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Walk of Shame

Walk of Shame

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
Read the review Edit this entry  
06
Me and You and Everyone We Know

Me and You and Everyone We Know

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Stage Fright

Stage Fright

1987
×
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
The Fairly OddParents: Channel Chasers

The Fairly OddParents: Channel Chasers

2004
×
Edit this entry  
04
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Holidate

Holidate

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sing Street

Sing Street

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry