krw has logged 114 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
Edit this entry  
21
Illusions

Illusions

1982
×
Edit this entry  
20
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
Edit this entry  
16
Get Out

Get Out

2017
×
Edit this entry  
14
Fan

Fan

2016
×
Edit this entry  
09
Chocolat

Chocolat

1988
×
Edit this entry  
08
Another Round

Another Round

2020
×
Edit this entry  
07
The Conversation

The Conversation

1974
×
Edit this entry  
01
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
24
Persona

Persona

1966
×
Edit this entry  
20
Dear Mom

Dear Mom

1995
×
Edit this entry  
19
Nitrate Kisses

Nitrate Kisses

1992
×
Edit this entry  
18
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
Edit this entry  
12
Black Girl

Black Girl

1966
×
Edit this entry  
12
Mirror

Mirror

1975
×
Edit this entry  
05
Rear Window

Rear Window

1954
×
Edit this entry  
03
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
Edit this entry  
03
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
Edit this entry  
02
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
Edit this entry  
30
Audre Lorde: The Berlin Years 1984-1992

Audre Lorde: The Berlin Years 1984-1992

2012
×
Edit this entry  
26
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
Edit this entry  
25
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
Edit this entry  
16
The Silence of the Sea

The Silence of the Sea

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
Edit this entry  
08
2046

2046

2004
×
Edit this entry  
02
Machine Gun McCain

Machine Gun McCain

1969
×
Edit this entry  
22
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
Edit this entry  
15
Phffft

Phffft

1954
×
Edit this entry  
11
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
Edit this entry  
09
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
Edit this entry  
05
Black Is … Black Ain’t

Black Is … Black Ain’t

1994
×
Edit this entry  
03
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Macao

Macao

1952
×
Edit this entry  
01
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
Edit this entry  
30
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
Read the review Edit this entry  
06
Born Yesterday

Born Yesterday

1950
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Bloodettes

The Bloodettes

2005
×
Edit this entry  
27
Experiment in Terror

Experiment in Terror

1962
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
Edit this entry  
24
Mandabi

Mandabi

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Mädchen in Uniform

Mädchen in Uniform

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Edit this entry  
12
Victim

Victim

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
Will Success Spoil Rock Hunter?

Will Success Spoil Rock Hunter?

1957
×
★★★
Edit this entry  
04
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★
Edit this entry  
31
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
Edit this entry