Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Emperor of the North

Emperor of the North

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★
Edit this entry  
14
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Edit this entry  
11
Prey

Prey

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Lonesome Dove

Lonesome Dove

1989
×
★★★★
Edit this entry  
30
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★★★★
Edit this entry  
27
Winter Kills

Winter Kills

1979
×
★★★★
Edit this entry  
24
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dragonball Evolution

Dragonball Evolution

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★½
Edit this entry  
20
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Nixon

Nixon

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Southern Comfort

Southern Comfort

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Giant

Giant

1956
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Beavis and Butt-Head Do the Universe

Beavis and Butt-Head Do the Universe

2022
×
★★★
Edit this entry  
02
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
02
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★★
Edit this entry  
01
Rampage

Rampage

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Che: Part One

Che: Part One

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Extreme Prejudice

Extreme Prejudice

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★
Edit this entry  
29
Thriller: A Cruel Picture

Thriller: A Cruel Picture

1973
×
★★★★
Edit this entry  
26
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Street Fighter

Street Fighter

1994
×
★★★
Edit this entry  
20
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thir13en Ghosts

Thir13en Ghosts

2001
×
★★★
Edit this entry  
17
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Rampage

Rampage

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Metal Skin Panic MADOX-01

Metal Skin Panic MADOX-01

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Edit this entry