Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
30
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
★★
Edit this entry  
12
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Artist

The Artist

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Drive

Drive

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Monster

Monster

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tully

Tully

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lights Out

Lights Out

2016
×
Read the review Edit this entry  
19
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lost River

Lost River

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry