• Perfect Blue

    Perfect Blue

    ★★★★★

    i really thought this movie was gonna be like “see he may look really creepy but he’s actually a really sweet guy who cares about mima and now they beat the bad guy and they’re in loooove” and i’m really appreciative that it wasn’t

  • Come and See

    Come and See

    ★★★★★

    the best representation of war ever put to film. the inherent difference in perspective between european war films and american ones is fascinating. europe portrays the war much more brutally and i just have to give props to elem klimov for having the guts to tell that

  • Home Alone 2: Lost in New York

    Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★★★

    how the hell did kevin’s parents get to keep custody of him?

  • Fargo

    Fargo

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    steve buscemi going through a wood chipper is the image i see when people ask me how i feel

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    you know that scene in which sara thinks she's escaped out the window but falls into a pile of razor wire? i feel that way constantly

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★½

    jack nicholson trying to break out of the asylum simply to go to a bar to watch the world series is so relatable this far into 2020

  • Mirror

    Mirror

    ★★★★★

    "At times something happens and I stop dreaming of the house and the pine trees of my childhood around it. Then I get depressed. And I can't wait to see this dream in which I'll be a child again and feel happy again because everything will still be ahead, everything will be possible..."

    a poetic masterpiece that makes you see and feel tarkovsky's life through the mirror he constructed. see your own reflection, blurred in the vast emotional landscape of the film, and ask if a memory is yours or tarksovsky's.

  • 20th Century Women

    20th Century Women

    ★★★★½

    thinking about that scene when jamie tells everyone that his mom is odd cause she grew up during the depression and how my poor kids gonna have to explain to their friends that we always have 20lbs of rice in the basement cause their mom was a teenager during corona

  • Forrest Gump

    Forrest Gump

    ★★★½

    forrest gump living his life entirely out of the random yet thinking only about the girl he loved who didn't loved him back is literally my life

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★★★

    Before I began watching it I thought I was prepared. I watched it with expectation and all of a sudden it became something different. I was unprepared for the horror, the hell brought to the ground, the nightmare that was to linger after seeing the film. I had to stop halfway through because I found it too much. I considered ditching the film. Forgetting about it, but at the same time, I couldn’t get it out of my head. I…

  • Kill Bill: Vol. 2

    Kill Bill: Vol. 2

    ★★★★

    the fight scene between beatrix and elle is one of the most iconic fight scenes EVER and i'll snatch out anyone's eye that tries tries to convince me otherwise

  • The Artist

    The Artist

    ★★★

    a feature-length film about how white people don't need to put their dog on a leash