Sort by

KSwiz has logged 409 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Rider

The Rider

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★
Edit this entry  
13
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Fanatic

The Fanatic

2019
×
½
Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Edit this entry  
25
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★★
Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Noelle

Noelle

2019
×
★★
Edit this entry  
13
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gigi

Gigi

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★½
Edit this entry  
07
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
06
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★
Edit this entry  
05
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bad Moon

Bad Moon

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry